Bilanţ coronavirus, duminică

Până astăzi, 6 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 513.576 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

405.612 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.231 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10563844,02
2.Arad120451034,55
3.Argeș151682554,5
4.Bacău139471382,52
5.Bihor149631203,48
6.Bistrița-Năsăud6169452,45
7.Botoșani6634562,42
8.Brașov205432345,02
9.Brăila6132572,89
10.Buzău6943831,95
11.Caraș-Severin5138332,44
12.Călărași48441082,86
13.Cluj236243355,58
14.Constanța195063887,17
15.Covasna4421432,27
16.Dâmbovița121981203,2
17.Dolj128931272,41
18.Galați116841263,4
19.Giurgiu46851003,03
20.Gorj4544201,2
21.Harghita4828241,09
22.Hunedoara95601643,29
23.Ialomița5134953,2
24.Iași217162312,64
25.Ilfov172733247,26
26.Maramureș8995442,23
27.Mehedinți4205262,18
28.Mureș128451123,00
29.Neamț9711491,53
30.Olt78411051,17
31.Prahova204902593,6
32.Satu Mare6045943,14
33.Sălaj5683311,93
34.Sibiu148911395,00
35.Suceava13643511,65
36.Teleorman5963232,25
37.Timiș204852323,94
38.Tulcea4092553,47
39.Vaslui83821092,2
40.Vâlcea84421152,47
41.Vrancea6005561,74
42.Mun. București7402215885,8
43.Cazuri noi nealocate pe județe6681*-1270
 TOTAL513.5765.231

Până astăzi, 12.320 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.12.2020 (10:00) – 06.12.2020 (10:00) au fost raportate 134 de decese (89 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.587. Dintre acestea, 1.289 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.255.481 de  teste. Dintre acestea, 17.530 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 11.391 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.139 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 26 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 decembrie.

Pe teritoriul României, 45.185 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.932 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.737 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 106 persoane.

AMPress