Coronavirus, situaţia astăzi

Până astăzi, 7 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 517.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

409.121 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.660 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10603403,96
2.Arad12137923,99
3.Argeș153431754,63
4.Bacău140571102,54
5.Bihor15051883,38
6.Bistrița-Năsăud617342,45
7.Botoșani6708742,41
8.Brașov206901475,08
9.Brăila6220883,04
10.Buzău7017742,01
11.Caraș-Severin5187492,48
12.Călărași4941973,00
13.Cluj238221985,55
14.Constanța199724667,21
15.Covasna44211,89
16.Dâmbovița123011033,04
17.Dolj12962692,51
18.Galați118111273,27
19.Giurgiu4766813,07
20.Gorj4564201,23
21.Harghita483461,07
22.Hunedoara9574143,28
23.Ialomița5230963,51
24.Iași219302142,55
25.Ilfov175152427,32
26.Maramureș9048532,07
27.Mehedinți4234292,03
28.Mureș129451003,00
29.Neamț9786751,58
30.Olt7932911,29
31.Prahova20534443,55
32.Satu Mare604613,09
33.Sălaj568631,95
34.Sibiu150351444,79
35.Suceava13675321,67
36.Teleorman5990272,22
37.Timiș206131283,94
38.Tulcea4166743,35
39.Vaslui8417352,22
40.Vâlcea844532,51
41.Vrancea6050451,7
42.Mun. București7585018286,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe4955*-1726
 TOTAL517.2363.660

Până astăzi, 12.447 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.12.2020 (10:00) – 07.12.2020 (10:00) au fost raportate 127 de decese (79 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Timiș, Tulcea, Vaslui,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 decese la categoria de peste 80 de ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.762. Dintre acestea, 1.280 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.264.272 de  teste. Dintre acestea, 8.791 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.532 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.259 la cerere.

Pe teritoriul României, 45.009 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.075 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 67.627 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 126 de persoane.

AMPress