Bilanţ coronavirus, vineri

Până vineri, 11 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 545.567 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

443.168 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.460 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba110481233,34
2.Arad126981043,63
3.Argeș161501944,02
4.Bacău145911252,43
5.Bihor157221733,07
6.Bistrița-Năsăud6496662,31
7.Botoșani7023482,16
8.Brașov217923104,76
9.Brăila66541153,53
10.Buzău7271711,89
11.Caraș-Severin5478692,37
12.Călărași52971142,97
13.Cluj253903315,23
14.Constanța217364536,88
15.Covasna4605621,67
16.Dâmbovița129911642,94
17.Dolj134741142,11
18.Galați126441453,22
19.Giurgiu50851272,57
20.Gorj4683431,05
21.Harghita4972301,01
22.Hunedoara101351712,9
23.Ialomița55211063,14
24.Iași232943182,44
25.Ilfov190503266,77
26.Maramureș9331671,74
27.Mehedinți4420561,85
28.Mureș134931622,58
29.Neamț10043451,41
30.Olt8267821,25
31.Prahova215122473,05
32.Satu Mare6322642,71
33.Sălaj5825321,52
34.Sibiu15457673,98
35.Suceava14096811,44
36.Teleorman6345812,23
37.Timiș217313193,93
38.Tulcea44761043,15
39.Vaslui8854692,17
40.Vâlcea8834942,44
41.Vrancea6293491,48
42.Mun. București8337118677,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe3097*-928
 TOTAL545.5676.460

Până astăzi, 13.116 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.12.2020 (10:00) – 11.12.2020 (10:00) au fost raportate 168 decese (97 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 8 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 48 decese la categoria de peste 80 de ani.

155 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 9 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.319. Dintre acestea, 1.299 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.386.813  teste. Dintre acestea, 30.246 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.287 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.959 la cerere.

Pe teritoriul României, 40.530 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.527 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.100 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 116 persoane.

AMPress