Bilanţ coronavirus, marţi: 204 decese, 1.255 de persoane internate la ATI

Până astăzi, 15 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 565.758 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

465.050 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.171 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11335913,11
2.Arad130191003,38
3.Argeș168461383,78
4.Bacău14973772,3
5.Bihor161921232,94
6.Bistrița-Năsăud6673802,38
7.Botoșani7271622,07
8.Brașov225461624,72
9.Brăila7034543,01
10.Buzău7577601,96
11.Caraș-Severin5593502,2
12.Călărași5554262,84
13.Cluj262202645,01
14.Constanța230632786,28
15.Covasna4699301,73
16.Dâmbovița133781552,91
17.Dolj138821001,9
18.Galați133541753,26
19.Giurgiu54051032,59
20.Gorj4774270,9
21.Harghita5024200,87
22.Hunedoara104371482,81
23.Ialomița5842653,16
24.Iași241072881,95
25.Ilfov200581906,64
26.Maramureș9587821,69
27.Mehedinți4545371,78
28.Mureș13860972,5
29.Neamț10224331,33
30.Olt8467331,14
31.Prahova220361252,91
32.Satu Mare6487662,12
33.Sălaj5896231,34
34.Sibiu15884873,12
35.Suceava144221271,51
36.Teleorman6556852,3
37.Timiș225322224,12
38.Tulcea4685513,22
39.Vaslui9095702,05
40.Vâlcea9006112,23
41.Vrancea6464361,34
42.Mun. București8736811437,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3788*977
 TOTAL565.7586.171

Până astăzi, 13.698 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.12.2020 (10:00) – 15.12.2020 (10:00) au fost raportate 204 decese (133 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 58 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 64 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 55 decese la categoria de peste 80 de ani.

190 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 12 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.202. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.461.315  teste. Dintre acestea, 25.185 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.740 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.445 la cerere.