Coronavirus, situaţia vineri

Până vineri, 18 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 582.786 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

484.948 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.340 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11574592,89
2.Arad13302833,12
3.Argeș173041293,27
4.Bacău153091132,2
5.Bihor165801352,96
6.Bistrița-Năsăud6823462,28
7.Botoșani7473821,91
8.Brașov233843144,99
9.Brăila73641073,25
10.Buzău7764621,91
11.Caraș-Severin5811682,28
12.Călărași5744712,86
13.Cluj267232504,52
14.Constanța239173326,00
15.Covasna4801421,5
16.Dâmbovița13694942,6
17.Dolj14207761,9
18.Galați139282572,9
19.Giurgiu5611592,47
20.Gorj4847190,81
21.Harghita514780,78
22.Hunedoara108081462,51
23.Ialomița6080833,09
24.Iași248952842,01
25.Ilfov211343037,15
26.Maramureș9854801,82
27.Mehedinți4649401,73
28.Mureș142101012,44
29.Neamț10438551,36
30.Olt8731631,09
31.Prahova225961532,71
32.Satu Mare6612362,23
33.Sălaj5971251,36
34.Sibiu16180932,96
35.Suceava147311211,49
36.Teleorman6829882,33
37.Timiș232962494,11
38.Tulcea4855462,89
39.Vaslui94071122,19
40.Vâlcea9210302,27
41.Vrancea6644891,05
42.Mun. București9048610886,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe3863*-351
 TOTAL582.7865.340

Până astăzi, 14.157 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.12.2020 (10:00) – 18.12.2020 (10:00) au fost raportate 188 decese (121 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 76 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 54 decese la categoria de peste 80 de ani.

176 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 6 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.710. Dintre acestea, 1.270 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.561.726 de teste. Dintre acestea, 27.482 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.226 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.256 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 47 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 18 decembrie.

Pe teritoriul României, 42.061 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.172 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.264 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 124 de persoane.

AMPress