Coronavirus, situaţia marţi

Până marţi, pe teritoriul României, au fost confirmate 623.066 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

549.262 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.637 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12105461,94
2.Arad13863431,69
3.Argeș183471301,99
4.Bacău16076751,4
5.Bihor17492932,08
6.Bistrița-Năsăud7226471,56
7.Botoșani8102791,6
8.Brașov248261823,16
9.Brăila8080782,82
10.Buzău8146281,16
11.Caraș-Severin6220531,73
12.Călărași6191491,57
13.Cluj290431533,37
14.Constanța256991763,22
15.Covasna4956190,73
16.Dâmbovița14498811,73
17.Dolj14894111,41
18.Galați15603992,49
19.Giurgiu6212531,95
20.Gorj5014200,62
21.Harghita5287240,4
22.Hunedoara114681121,63
23.Ialomița6636362,27
24.Iași266942391,09
25.Ilfov234172394,96
26.Maramureș10439691,59
27.Mehedinți4929351,32
28.Mureș14836491,54
29.Neamț10864481,05
30.Olt9276230,75
31.Prahova237051861,69
32.Satu Mare6887601,03
33.Sălaj6111120,86
34.Sibiu16784561,71
35.Suceava154991411,28
36.Teleorman7494922,23
37.Timiș253942773,41
38.Tulcea5284311,97
39.Vaslui10119691,87
40.Vâlcea9700741,55
41.Vrancea7029300,84
42.Mun. București9865513193,97
43.Cazuri noi nealocate pe județe3966*-99
 TOTAL623.0664.637

Până astăzi, 15.469 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.12.2020 (10:00) – 29.12.2020 (10:00) au fost raportate 135 de decese (89 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 48 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

129 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.628. Dintre acestea, 1.162 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.751.057 de  teste. Dintre acestea, 24.242 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.541 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.701 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 349 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 29 decembrie.

Pe teritoriul României, 33.613 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.429 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.355 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 66 de persoane.

AMPress