Coronavirus, situaţia luni

Până luni, pe teritoriul României, au fost confirmate 673.271 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

600.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.987 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12833221,98
2.Arad14658271,63
3.Argeș19430791,74
4.Bacău17239641,54
5.Bihor18708582,11
6.Bistrița-Năsăud772661,65
7.Botoșani8778181,58
8.Brașov26546912,84
9.Brăila8716431,98
10.Buzău8608220,98
11.Caraș-Severin6900422,18
12.Călărași6690321,52
13.Cluj319721513,61
14.Constanța278991293,02
15.Covasna5245101,12
16.Dâmbovița15521391,75
17.Dolj16136571,69
18.Galați17230742,34
19.Giurgiu6798301,72
20.Gorj5272170,74
21.Harghita547120,6
22.Hunedoara12295381,67
23.Ialomița7177221,85
24.Iași28990681,51
25.Ilfov261511545,00
26.Maramureș116041442,33
27.Mehedinți5240161,19
28.Mureș15678291,42
29.Neamț11643261,44
30.Olt9930210,71
31.Prahova24803991,36
32.Satu Mare737711,34
33.Sălaj651491,67
34.Sibiu17574541,6
35.Suceava16645111,52
36.Teleorman8219341,81
37.Timiș283961584,13
38.Tulcea5689111,48
39.Vaslui11043171,8
40.Vâlcea1033141,65
41.Vrancea7337180,65
42.Mun. București1087206624,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe3539*-622
 TOTAL673.2711.987

Până astăzi, 16.725 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.01.2021 (10:00) – 11.01.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (48 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj,  Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.001. Dintre acestea, 1.083 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.024.629 de teste. Dintre acestea, 7.005 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 4.812 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.193 la cerere.

Pe teritoriul României, 31.656 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.755 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.539 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 73 de persoane.

AMPress