Coronavirus, situaţia vineri

Până vineri, pe teritoriul României, au fost confirmate 757.676 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

703.966 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.550 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14550512,06
2.Arad16279531,06
3.Argeș20613300,59
4.Bacău19298450,94
5.Bihor20574380,85
6.Bistrița-Năsăud8467240,84
7.Botoșani10347351,25
8.Brașov300421112,06
9.Brăila9518160,65
10.Buzău9216150,55
11.Caraș-Severin7991231,07
12.Călărași7366190,78
13.Cluj374251092,52
14.Constanța30859941,35
15.Covasna5721100,67
16.Dâmbovița17027430,89
17.Dolj18219901,11
18.Galați19529781,05
19.Giurgiu7472130,71
20.Gorj6199441,27
21.Harghita5985300,56
22.Hunedoara14456891,65
23.Ialomița7902160,86
24.Iași322721120,87
25.Ilfov29637792,13
26.Maramureș151081063,06
27.Mehedinți575880,76
28.Mureș17339611,15
29.Neamț13296421,13
30.Olt10904280,72
31.Prahova26622480,78
32.Satu Mare9021521,77
33.Sălaj7527291,58
34.Sibiu19072581,24
35.Suceava19922811,39
36.Teleorman9375411,15
37.Timiș349092343,62
38.Tulcea620190,54
39.Vaslui12410340,83
40.Vâlcea11313190,8
41.Vrancea7933250,31
42.Mun. București1225213791,95
43.Cazuri noi nealocate pe județe1481*29
 TOTAL757.6762.550

Până astăzi, 19.277 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.02.2021 (10:00) – 12.02.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (49 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.019. Dintre acestea, 973 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.685.927 teste RT-PCR și 192.926 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.608 teste RT-PCR (14.591 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.017 la cerere) și 6.266 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.804 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.315 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.094 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 150 de persoane.

AMPress