Bilanţ coronavirus, joi

Până astăzi, 18 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 771.843 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

717.179 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.058 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14917732,13
2.Arad16595651,17
3.Argeș20759230,53
4.Bacău19641761,01
5.Bihor20779410,77
6.Bistrița-Năsăud8558190,7
7.Botoșani10562551,15
8.Brașov307621552,36
9.Brăila9604290,57
10.Buzău9320180,57
11.Caraș-Severin8091150,89
12.Călărași7455140,68
13.Cluj382651752,43
14.Constanța31235641,3
15.Covasna5795120,68
16.Dâmbovița17250610,9
17.Dolj18622881,21
18.Galați19767510,86
19.Giurgiu7562150,68
20.Gorj6395361,33
21.Harghita605290,52
22.Hunedoara148661041,67
23.Ialomița8023150,89
24.Iași327441410,7
25.Ilfov30171892,17
26.Maramureș157331252,99
27.Mehedinți5845140,69
28.Mureș17533520,98
29.Neamț13532571,02
30.Olt11065240,69
31.Prahova26870630,69
32.Satu Mare9305751,67
33.Sălaj7669461,45
34.Sibiu19421891,38
35.Suceava20333831,32
36.Teleorman9566341,21
37.Timiș362232893,86
38.Tulcea6279230,59
39.Vaslui12634450,89
40.Vâlcea11493410,83
41.Vrancea8018180,42
42.Mun. București1249265242,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe1608*13
 TOTAL771.8433.058

Până astăzi, 19.659 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.02.2021 (10:00) – 18.02.2021 (10:00) au fost raportate 71 de decese (43 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din  Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și  București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 27 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani.

69 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.913. Dintre acestea,936 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.804.671 de teste RT-PCR și 230.652 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.599 de teste RT-PCR (17.720 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.879 la cerere) și 7.997 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 40.235 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.195 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 60.534 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 136 de persoane.