Coronavirus, situația luni. Numărul persoanelor internate la ATI, în creștere

Până luni, 15 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 862.681 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

787.392 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.972 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16684362,69
2.Arad18618892,29
3.Argeș22114771,30
4.Bacău21518931,30
5.Bihor22744631,93
6.Bistrița-Năsăud9303111,22
7.Botoșani11656321,32
8.Brașov350311463,69
9.Brăila10433421,58
10.Buzău10021360,84
11.Caraș-Severin8792241,19
12.Călărași8042201,16
13.Cluj435031473,36
14.Constanța345331642,74
15.Covasna625501,07
16.Dâmbovița18979721,92
17.Dolj213261321,97
18.Galați21648791,57
19.Giurgiu8599652,40
20.Gorj7773452,05
21.Harghita6542110,80
22.Hunedoara17298662,94
23.Ialomița8676421,30
24.Iași35560531,67
25.Ilfov341892544,53
26.Maramureș18280622,14
27.Mehedinți6501411,41
28.Mureș18801461,26
29.Neamț15070321,58
30.Olt12030431,20
31.Prahova28311771,08
32.Satu Mare10765242,02
33.Sălaj8818122,72
34.Sibiu213441062,24
35.Suceava21879300,91
36.Teleorman10584341,56
37.Timiș438672025,33
38.Tulcea6742211,10
39.Vaslui13699301,15
40.Vâlcea12940472,17
41.Vrancea8757211,07
42.Mun. București1404955313,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe3961*-186
 TOTAL862.6812.972

Până astăzi, 21.565 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.03.2021 (10:00) – 15.03.2021 (10:00) au fost raportate 82 de decese (43 bărbați și 39 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

80 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.238. Dintre acestea, 1.225 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.335.187 de teste RT-PCR și 439.375 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.089 de teste RT-PCR (5.474 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.615 la cerere) și 5.128 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 54.507 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.588 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,  52.305 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

AMPress