Coronavirus, situația joi. Crește numărul infectărilor, al deceselor și al pacienților internați la ATI

Până joi, 18 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 881.159 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

794.950 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba170381183,21
2.Arad189361302,60
3.Argeș22368971,45
4.Bacău218021151,44
5.Bihor231971362,34
6.Bistrița-Năsăud9488781,57
7.Botoșani11844681,53
8.Brașov358612844,42
9.Brăila10638831,95
10.Buzău10161391,02
11.Caraș-Severin8913341,38
12.Călărași8183361,47
13.Cluj444362813,97
14.Constanța352882713,36
15.Covasna6390561,42
16.Dâmbovița193191092,32
17.Dolj217001662,17
18.Galați22072981,92
19.Giurgiu8767572,53
20.Gorj7998722,26
21.Harghita6635360,94
22.Hunedoara17777973,46
23.Ialomița8839631,67
24.Iași361783141,97
25.Ilfov351774165,79
26.Maramureș185921062,33
27.Mehedinți6655491,71
28.Mureș190931191,54
29.Neamț153601041,81
30.Olt12175821,32
31.Prahova286361411,34
32.Satu Mare11059822,35
33.Sălaj9018643,05
34.Sibiu21628912,48
35.Suceava22108451,04
36.Teleorman10789751,89
37.Timiș451014475,90
38.Tulcea6840251,28
39.Vaslui13900561,32
40.Vâlcea132131222,55
41.Vrancea8880361,20
42.Mun. București14352810054,57
43.Cazuri noi nealocate pe județe5579*271
 TOTAL881.1596.174

Până astăzi, 21.877 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.03.2021 (10:00) – 18.03.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (42 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.478. Dintre acestea, 1.286 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.417.364 de teste RT-PCR și 474.239 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.564 de teste RT-PCR (17.978 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.586 la cerere) și 10.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.387 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.290 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.