Coronavirus, situaţia sâmbătă

Până sâmbătă, 27 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 932.179 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

834.162 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.869 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba179641173,59
2.Arad200531133,33
3.Argeș233811302,14
4.Bacău228521141,94
5.Bihor243971172,66
6.Bistrița-Năsăud10013582,18
7.Botoșani12470691,84
8.Brașov380852635,23
9.Brăila11218872,46
10.Buzău10616611,33
11.Caraș-Severin9331561,77
12.Călărași8721542,17
13.Cluj473363015,73
14.Constanța372292624,07
15.Covasna6822772,18
16.Dâmbovița20230762,66
17.Dolj230352402,76
18.Galați233731592,80
19.Giurgiu9439463,46
20.Gorj8462392,27
21.Harghita6919331,10
22.Hunedoara19296984,70
23.Ialomița9247322,17
24.Iași378152402,37
25.Ilfov379863568,33
26.Maramureș19088471,96
27.Mehedinți7058392,06
28.Mureș200641252,07
29.Neamț161771152,11
30.Olt12688621,55
31.Prahova296931391,84
32.Satu Mare11591472,33
33.Sălaj9514543,21
34.Sibiu227971293,33
35.Suceava22613361,05
36.Teleorman11420712,31
37.Timiș479722926,03
38.Tulcea7192271,90
39.Vaslui14423611,47
40.Vâlcea139801172,85
41.Vrancea9204301,31
42.Mun. București1553018646,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe5114*416
 TOTAL932.1795.869

Până astăzi, 22.997 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.03.2021 (10:00) – 27.03.2021 (10:00) au fost raportate 162 de decese (76 bărbați și 86 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.332. Dintre acestea, 1.373 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.634.693 de teste RT-PCR și 565.902 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.528 de teste RT-PCR (14.150 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.378 la cerere) și 11.616 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.565 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.942 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.657 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 97 de persoane.

AMPress