Coronavirus, situaţia marţi

Până marţi, 30 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 946.647 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

845.357 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.204 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba181901083,68
2.Arad204011243,48
3.Argeș23694962,34
4.Bacău23173952,07
5.Bihor247751732,90
6.Bistrița-Năsăud10143622,28
7.Botoșani12653721,96
8.Brașov386372615,16
9.Brăila11472682,89
10.Buzău10748521,44
11.Caraș-Severin9436401,89
12.Călărași8846602,39
13.Cluj483274415,90
14.Constanța378921864,24
15.Covasna6923462,52
16.Dâmbovița20511982,69
17.Dolj23409592,89
18.Galați237611413,01
19.Giurgiu9630433,41
20.Gorj8553262,16
21.Harghita6978321,18
22.Hunedoara196371374,71
23.Ialomița9416742,37
24.Iași382901662,47
25.Ilfov392675719,12
26.Maramureș19239681,75
27.Mehedinți7170342,23
28.Mureș20279962,30
29.Neamț16367762,10
30.Olt12844411,77
31.Prahova300601402,04
32.Satu Mare11737802,29
33.Sălaj9622413,02
34.Sibiu230821153,43
35.Suceava22754601,04
36.Teleorman116121062,57
37.Timiș486382856,00
38.Tulcea7344562,30
39.Vaslui14579801,52
40.Vâlcea14170672,91
41.Vrancea9302531,27
42.Mun. București15834613317,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe4740*244
 TOTAL946.6476.204

Până astăzi, 23.409 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.03.2021 (10:00) – 30.03.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (104 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 59 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 decese la categoria de peste 80 de ani.

170 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.257. Dintre acestea, 1.405 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.685.665 de teste RT-PCR și 591.149 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.234 de teste RT-PCR (17.254 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.980 la cerere) și 13.153 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.601 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.514 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.589 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 105 persoane.

AMPress