Coronavirus, situația joi. Record de internări la ATI, de la începutul pandemiei

Până joi, 1 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 958.918 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

856.405 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.115 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba184311023,70
2.Arad207351733,54
3.Argeș240021822,42
4.Bacău234661642,16
5.Bihor251312142,95
6.Bistrița-Năsăud10306622,40
7.Botoșani12783602,01
8.Brașov390882225,16
9.Brăila11658832,92
10.Buzău10909641,51
11.Caraș-Severin9556621,92
12.Călărași8958602,42
13.Cluj491674856,23
14.Constanța383722514,29
15.Covasna7062852,67
16.Dâmbovița207371192,76
17.Dolj237281602,89
18.Galați241621703,14
19.Giurgiu9794963,45
20.Gorj8630311,99
21.Harghita7068491,22
22.Hunedoara200031944,73
23.Ialomița9579672,48
24.Iași387232322,53
25.Ilfov398432269,45
26.Maramureș19380771,69
27.Mehedinți7253342,27
28.Mureș206061382,38
29.Neamț16597992,11
30.Olt130281151,82
31.Prahova304722182,11
32.Satu Mare11884642,27
33.Sălaj9732443,08
34.Sibiu233261663,45
35.Suceava22882551,04
36.Teleorman11803912,58
37.Timiș491843265,65
38.Tulcea7418372,40
39.Vaslui14712661,54
40.Vâlcea14404613,09
41.Vrancea9398491,28
42.Mun. București16045111657,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe4497*-303
 TOTAL958.9186.115

Până astăzi, 23.674 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.03.2021 (10:00) – 01.04.2021 (10:00) au fost raportate 136 de decese (76 bărbați și 60 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 18 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

122 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 8 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 6 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.252. Dintre acestea, 1.434 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.744.605 teste RT-PCR și 615.745 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.901 teste RT-PCR (18.430 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.471 la cerere) și 12.081 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 68.893 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.288 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.147 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 108 persoane.

AMPress