Coronavirus, situația sâmbătă

Până sâmbătă, pe teritoriul României, au fost confirmate 970.224 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

867.663 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.498 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba186821303,76
2.Arad210081293,65
3.Argeș242371122,55
4.Bacău236751402,20
5.Bihor254601402,95
6.Bistrița-Năsăud10461802,48
7.Botoșani12927692,06
8.Brașov396412795,05
9.Brăila11787733,01
10.Buzău11051721,63
11.Caraș-Severin9665511,96
12.Călărași9056372,50
13.Cluj503095706,44
14.Constanța388242344,33
15.Covasna7152342,76
16.Dâmbovița20897842,70
17.Dolj240261372,91
18.Galați244541693,14
19.Giurgiu9906543,42
20.Gorj8694461,75
21.Harghita7143281,26
22.Hunedoara202881404,63
23.Ialomița9690482,64
24.Iași390831372,48
25.Ilfov403862329,08
26.Maramureș19474451,54
27.Mehedinți7368562,15
28.Mureș208361062,46
29.Neamț16759912,20
30.Olt13153561,94
31.Prahova307871662,33
32.Satu Mare11977382,08
33.Sălaj9833462,96
34.Sibiu235581173,50
35.Suceava22990550,98
36.Teleorman11974782,74
37.Timiș497382335,37
38.Tulcea7496352,42
39.Vaslui14822551,57
40.Vâlcea14622963,02
41.Vrancea9497371,32
42.Mun. București16254610237,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe4292*-60
 TOTAL970.2245.498

Până astăzi, 23.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.04.2021 (10:00) – 03.04.2021 (10:00) au fost raportate 154 de decese (79 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov,  Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

148 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.409. Dintre acestea, 1.448 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.800.572 de teste RT-PCR și 636.855 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (14.218 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.491 la cerere) și 10.634 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 67.560 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.271 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.327 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 95 persoane.