Bilanț coronavirus: Aproape 34.000 de decese, de la începutul pandemiei, în România

Până astăzi, 4 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.951 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 33 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127400,02
2.Arad2367810,04
3.Argeș2746430,05
4.Bacău2608710,04
5.Bihor2928500,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1418800,03
8.Brașov4368630,02
9.Brăila1329800,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148920,03
12.Călărași1006000,01
13.Cluj5760530,05
14.Constanța4295700,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250300,02
17.Dolj2669620,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102910,03
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700
23.Ialomița1079300,02
24.Iași4242720,03
25.Ilfov4513500,08
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398100,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462310,03
31.Prahova3544780,10
32.Satu Mare1300520,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu2651200,03
35.Suceava2422300,02
36.Teleorman1371600,01
37.Timiș54356-1**0,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599010,02
40.Vâlcea1644530,02
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18370890,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

426*

-8
 TOTAL1.080.95133

Până astăzi, 33.928 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.07.2021 (10:00) – 04.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și o femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Cluj, Neamț, Sibiu.

Unul dintre aceste decese este anterioar intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate și s-a produs în luna decembrie 2020, în județul Cluj.

Dintre cele 3 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani, 1 deces la categoria de vârstă 70-79 ani și 1 deces la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 400. Dintre acestea, 67 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.397.906 teste RT-PCR și 1.500.082 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.713 teste RT-PCR (2.556 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.157 la cerere) și 8.591 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.821 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 705 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.656 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.