Coronavirus, situația duminică

Până duminică, 18 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.632 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.046.739 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 44 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad23693-1**0,03
3.Argeș2748100,03
4.Bacău2610120,01
5.Bihor2929020
6.Bistrița-Năsăud1189020,02
7.Botoșani1419810,02
8.Brașov4369100,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1258900,01
11.Caraș-Severin1149200,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5765120,06
14.Constanța4298560,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2251120,01
17.Dolj2671300,03
18.Galați2767000,01
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288210,03
23.Ialomița1079610,01
24.Iași4246610,03
25.Ilfov4516520,05
26.Maramureș2042700,01
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398710,01
29.Neamț1899100,01
30.Olt1463200,03
31.Prahova3548010,05
32.Satu Mare1303150,05
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652000,02
35.Suceava2423310,01
36.Teleorman1373100,03
37.Timiș5439140,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1600020,01
40.Vâlcea1645400,03
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183829150,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

493*

-6
 TOTAL1.081.63244

Până astăzi, 34.253 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.07.2021 (10:00) – 18.07.2021 (10:00) a fost raportat de către INSP 1 deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Iași.

Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani şi pacienta a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 255. Dintre acestea, 30 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.548.006 teste RT-PCR și 1.667.738 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.028 de teste RT-PCR (2.214 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.814 la cerere) și 9.804  teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 525 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 410 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 29.846 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 12 persoane.

AMPress