Coronavirus, situația duminică

Până duminică, 8 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.084.919 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre aceștia, 1.048.548 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 208 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130820,05
2.Arad2373230,05
3.Argeș2751720,03
4.Bacău2618870,07
5.Bihor2932100,03
6.Bistrița-Năsăud1194750,08
7.Botoșani1422110,03
8.Brașov4373010,04
9.Brăila1332300,04
10.Buzău1261300,03
11.Caraș-Severin1151200,03
12.Călărași1013640,17
13.Cluj57860140,16
14.Constanța43173140,18
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2255730,06
17.Dolj2678700,07
18.Galați2772470,06
19.Giurgiu1105600,04
20.Gorj922900,03
21.Harghita830110,01
22.Hunedoara2294330,09
23.Ialomița1082320,07
24.Iași4261740,11
25.Ilfov45366120,27
26.Maramureș2047560,05
27.Mehedinți835110,04
28.Mureș2401840,04
29.Neamț1903440,05
30.Olt1465330,03
31.Prahova3558760,09
32.Satu Mare1308700,11
33.Sălaj1096110,02
34.Sibiu2655360,02
35.Suceava2430960,06
36.Teleorman1375800,05
37.Timiș5455880,14
38.Tulcea846410,06
39.Vaslui1603150,02
40.Vâlcea1647320,03
41.Vrancea1070300,02
42.Mun. București184529680,20
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

831*

2
 TOTAL1.084.919208

 

Distribuie prietenilor

Până astăzi, 34.316 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.08.2021 (10:00) – 08.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 3 decese (2 bărbați și 1 femeie), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Iași, Maramureș și Timiș.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani și 2 la categoria de vârstă 70-79 ani.

Din cele 3 decese înregistrate, 2 sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 al unui pacient care nu a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 579. Dintre acestea, 79 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.798.477 de teste RT-PCR și 1.958.041 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.393 teste RT-PCR (2.191 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.202 la cerere) și 12.683 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.619 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 710 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.379 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 77 de persoane. 

AMPress