Coronavirus, situația duminică

Până duminică, 22 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.090.925 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.051.987 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 517 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21340-4**0,06
2.Arad23825150,13
3.Argeș2763580,16
4.Bacău26366220,16
5.Bihor2938840,07
6.Bistrița-Năsăud12094100,37
7.Botoșani1425200,06
8.Brașov43882190,13
9.Brăila1337000,12
10.Buzău1265360,07
11.Caraș-Severin1158670,16
12.Călărași1026270,34
13.Cluj58125240,31
14.Constanța43423200,26
15.Covasna857400,03
16.Dâmbovița2268060,18
17.Dolj2690630,15
18.Galați2785680,17
19.Giurgiu1110130,12
20.Gorj925520,05
21.Harghita832300,03
22.Hunedoara23050130,16
23.Ialomița1088340,16
24.Iași42798110,13
25.Ilfov45697320,55
26.Maramureș2055660,12
27.Mehedinți836920,04
28.Mureș2408270,08
29.Neamț19177230,18
30.Olt1470760,10
31.Prahova35759190,16
32.Satu Mare13175120,15
33.Sălaj1097720,02
34.Sibiu26662190,17
35.Suceava24546170,23
36.Teleorman13854140,17
37.Timiș54825360,21
38.Tulcea849340,09
39.Vaslui1609860,09
40.Vâlcea16530120,11
41.Vrancea1076160,12
42.Mun. București185717360,47
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1313*

70
 TOTAL1.090.925517

Până astăzi, 34.412 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 21.08.2021 (10:00) – 22.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 9 decese (2 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Iași, Prahova, Suceava, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria peste 80 de ani.

8 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.267. Dintre acestea, 190 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.976.748 de teste RT-PCR și 2.213.880 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.000 de teste RT-PCR (2.635 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.365 la cerere) și 16.568 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 3.631 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.306 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 63.323 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 75 de persoane.

AMPress