Numărul cazurilor de Covid, în creștere. Situația, marți

Până marți, pe teritoriul României au fost confirmate 1.126.582 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.068.122 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.929 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21734510,62
2.Arad24431640,82
3.Argeș28092500,51
4.Bacău27398820,92
5.Bihor29921550,59
6.Bistrița-Năsăud12970751,74
7.Botoșani14907940,93
8.Brașov44570760,74
9.Brăila13564260,33
10.Buzău12944300,41
11.Caraș-Severin12026430,99
12.Călărași10697360,86
13.Cluj599671341,60
14.Constanța447111041,13
15.Covasna864570,23
16.Dâmbovița23135550,53
17.Dolj27932601,12
18.Galați28619760,83
19.Giurgiu11539421,05
20.Gorj9555440,54
21.Harghita8498300,32
22.Hunedoara23517700,62
23.Ialomița11138260,62
24.Iași440141230,81
25.Ilfov470731091,85
26.Maramureș217121551,56
27.Mehedinți8653410,64
28.Mureș24488230,50
29.Neamț19926590,90
30.Olt15239330,94
31.Prahova36713800,83
32.Satu Mare14476642,61
33.Sălaj11283260,97
34.Sibiu27307420,88
35.Suceava259372151,17
36.Teleorman145281131,20
37.Timiș568211671,71
38.Tulcea8667140,47
39.Vaslui16718660,79
40.Vâlcea16872360,65
41.Vrancea11158580,73
42.Mun. București1910994591,68
43.Din străinătate**123714
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2151*

702
 TOTAL1.126.5823.929

Până astăzi, 35.132 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.09.2021 (10:00) – 14.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 96 de decese (55 bărbați și 41 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj,  Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 96 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 29 la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 la categoria de vârstă 70-79 ani și 24 la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.622. Dintre acestea, 675 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 155 sunt minori, 145 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.296.903 teste RT-PCR și 2.740.386 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.645 de teste RT-PCR (8.417 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.228 la cerere) și 28.804 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 18.504 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.050 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.073 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 238 de persoane.