Bilanț coronavirus. Numărul îmbolnăvirilor, în creștere. Cele mai multe cazuri din luna noiembrie, până azi

Până marți, 4 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.816.956 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.745 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.745.012 pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 3.900 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 186 de cazuri de pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuie prietenilor

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.349300,55
2.Arad43.094961,19
3.Argeș46.804530,39
4.Bacău41.7081020,41
5.Bihor51.3781580,90
6.Bistrița-Năsăud19.668530,40
7.Botoșani23.015530,32
8.Brașov67.8601420,72
9.Brăila23.192330,37
10.Buzău24.588310,33
11.Caraș-Severin19.406310,57
12.Călărași17.83880,19
13.Cluj90.1471361,12
14.Constanța69.9501820,60
15.Covasna13.359250,45
16.Dâmbovița36.789590,45
17.Dolj45.571250,30
18.Galați44.509450,37
19.Giurgiu20.036120,29
20.Gorj15.34050,17
21.Harghita14.325540,43
22.Hunedoara36.506890,81
23.Ialomița19.612190,29
24.Iași72.4761530,33
25.Ilfov77.5511340,92
26.Maramureș31.8391060,60
27.Mehedinți15.854130,19
28.Mureș40.496570,51
29.Neamț31.694650,45
30.Olt26.369290,23
31.Prahova64.043730,45
32.Satu Mare21.114330,48
33.Sălaj17.975320,45
34.Sibiu43.725180,72
35.Suceava38.9262560,53
36.Teleorman25.130250,24
37.Timiș88.5281380,88
38.Tulcea13.970150,32
39.Vaslui26.986370,19
40.Vâlcea26.903210,41
41.Vrancea18.034360,27
42.Mun. București311.0676770,90
43.Din străinătate**2.44459
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2.788*

482
 TOTAL        1.816.9563.900

 

Până astăzi, 58.866 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.01.2022 (10:00) – 04.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 52 de decese (22 bărbați și 30 femei), dintre care 5 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Ilfov, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 52 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 la categoria de vârstă peste 80 ani.

49 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți nu au înregistrat comorbidități.

Au fost raportate 5 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna decembrie 2021, în județele Buzău, Covasna, Vâlcea și Vrancea.

Dintre cei 52 de pacienți decedați, 40 erau nevaccinați și 12 vaccinați. Cei 12 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 40 – 49 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.593. Dintre acestea, 390 sunt internate la ATI. Dintre cei 390 pacienți internați la ATI, 33 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 79 sunt minori, 72 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.094.381 de teste RT-PCR și 6.127.954 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.744 de teste RT-PCR (9.042 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.702 la cerere) și 42.766 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 10.296 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.684 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.960 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 70 de persoane. 

AMPress