A început votul în diaspora
Votul în diaspora a început joi seara, la ora 22:00, ora României, prima secție deschisă alegătorilor, la al doilea tur de scrutin prezidențial, fiind la Auckland, în Noua Zeelandă (ora 7:00, ora locală), notează Agerpres.
Conform site-ului AEP, prezenta.roaep.ro, și-au exprimat deja opțiunea electorală la urne doi alegători, pe liste suplimentare.
Alți 3.139 de români au votat prin corespondență.
Vineri este prima zi de vot în diaspora la turul al doilea al alegerilor prezidențiale din acest an.
În diaspora votul se desfășoară pe parcursul a trei zile:
* vineri, 16 mai, între orele 7:00 și 21:00 (orele locale);
* sâmbătă, 17 mai, între orele 7:00 și 21:00 (orele locale);
* duminică, 18 mai, între 7:00 (ora locală) și 21:00 (ora locală a României).
În diaspora au fost înființate 965 de secții de votare.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






