AM Press Logo
Muzeul Pietrei

ANM a emis primul cod roșu de caniculă: „Se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie”

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a anunțat vineri o intensificare semnificativă a valului de căldură, emițând primul cod roșu de caniculă din acest sezon pentru 16 județe. Fenomenele vizează temperaturi extreme de până la 40 de grade Celsius și nopți tropicale pe întreg teritoriul țării, avertizările fiind valabile pentru ultimele zile ale lunii iunie.

Conform specialiștilor, „valul de căldură se va extinde și se va intensifica în vestul, nord-vestul și în centrul țării, iar de duminică (28 iunie) și în restul zonelor. Va fi caniculă vineri (26 iunie) îndeosebi în vest și nord-vest, sâmbătă (27 iunie) și în centru și local în sud, iar de duminică (28 iunie) in toată țara. Disconfortul termic va continua să se accentueze, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, apoi și în cele de deal”.

Meteorologii precizează că valorile maxime ale temperaturii se vor situa, în general, între 32 și 40 de grade. De asemenea, nopțile vor fi tropicale, cu temperaturi minime ce vor oscila între 18 și 25 de grade. ANM notează că acest val de căldură intensă va persista inclusiv în primele zile ale lunii iulie.

Pentru intervalul 26 iunie, ora 10:00 – 27 iunie, ora 10:00, a fost instituit un cod galben de caniculă. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul Banatului și zone din Transilvania, maximele vor atinge 30-34 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități.

În același interval, un cod portocaliu vizează Crișana, Maramureș, nordul Banatului și Transilvania. ANM transmite că în aceste regiuni „valul de căldură se va intensifica vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități”. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cele mai ridicate valori fiind așteptate în Câmpia de Vest.

Sâmbătă, 27 iunie, avertizările se prelungesc. Un nou cod galben va fi valabil în Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova, cu maxime de 30-34 de grade. Simultan, va intra în vigoare un cod portocaliu pentru Banat, Crișana, Maramureș și Transilvania. În aceste zone, „valul de căldură va continua să se intensifice, va fi caniculă și disconfortul termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) local va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 32…34 de grade în sudul și estul Transilvaniei și 38…39 de grade în Câmpia de Vest”.

Ziua de duminică, 28 iunie, aduce cele mai severe alerte, inclusiv primul cod roșu de caniculă din acest an, valabil până luni la ora 10:00. Acesta va afecta Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei.

În aceste regiuni, meteorologii avertizează că „se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 38 de grade, mai ridicate în Maramureș, Crișana și nord-vestul Transilvaniei spre 39…40 de grade”.

Tot duminică, un cod portocaliu va acoperi Banatul, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei, unde maximele vor atinge 34-38 de grade. În Dobrogea și sud-estul Munteniei va fi în vigoare un cod galben, cu temperaturi de 30-34 de grade și minime de până la 24 de grade pe litoral și în Delta Dunării.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!