Coronavirus, situaţia duminică

Până duminică, 15 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 360.281 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

243.832 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.096 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba78061616,04
2.Arad8476805,67
3.Argeș98442793,53
4.Bacău105601372,37
5.Bihor106941725,77
6.Bistrița-Năsăud44981054,32
7.Botoșani4710672,73
8.Brașov143844526,16
9.Brăila4409952,58
10.Buzău53061122,37
11.Caraș-Severin3747882,85
12.Călărași28831342,29
13.Cluj157432757,56
14.Constanța106094595,07
15.Covasna3252363,69
16.Dâmbovița89321963,54
17.Dolj97601593,84
18.Galați7860522,00
19.Giurgiu2828262,39
20.Gorj3750431,91
21.Harghita4033332,3
22.Hunedoara65431123,28
23.Ialomița3290832,98
24.Iași150502683,08
25.Ilfov103003064,98
26.Maramureș667623,55
27.Mehedinți2965572,47
28.Mureș90732655,04
29.Neamț7935892,49
30.Olt55701991,87
31.Prahova147543624,18
32.Satu Mare38332794,04
33.Sălaj46561245,88
34.Sibiu103603998,32
35.Suceava11352592,18
36.Teleorman4376232,86
37.Timiș149063156,69
38.Tulcea2239842,35
39.Vaslui63271191,89
40.Vâlcea67191163,14
41.Vrancea4432961,64
42.Mun. București499879315,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe4854*-353
 TOTAL360.2817.096

Până astăzi, 8.926 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.11.2020 (10:00) – 15.11.2020 (10:00) au fost raportate  113 decese (77 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Arad, București, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Gorj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Ilfov, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Vrancea și Vaslui.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9  ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 36 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 27 decese la categoria de peste 80 de ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,  6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.996. Dintre acestea, 1.169 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.691.062 de teste. Dintre acestea, 21.571 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 13.195  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.376 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 1.595 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 15 noiembrie.

Pe teritoriul României, 46.064 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.161  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 80.818 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 23 de persoane.

AMPress