Coronavirus, situația duminică

Până duminică, 25 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.046.264 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

972.476 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.542 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20250232,54
2.Arad23018272,59
3.Argeș26198571,75
4.Bacău25437431,36
5.Bihor28042412,59
6.Bistrița-Năsăud11440211,81
7.Botoșani13758221,09
8.Brașov42469432,43
9.Brăila12818201,92
10.Buzău12090241,35
11.Caraș-Severin10731352,15
12.Călărași9730181,22
13.Cluj55562413,55
14.Constanța41866582,13
15.Covasna8102132,46
16.Dâmbovița21962211,18
17.Dolj25817391,32
18.Galați26711591,94
19.Giurgiu10726131,71
20.Gorj906060,57
21.Harghita7839181,37
22.Hunedoara22217172,38
23.Ialomița1047771,57
24.Iași41420721,38
25.Ilfov43884633,60
26.Maramureș2002480,63
27.Mehedinți7966171,20
28.Mureș22923272,19
29.Neamț18128251,46
30.Olt14123301,34
31.Prahova33537912,08
32.Satu Mare1271781,19
33.Sălaj10587321,77
34.Sibiu25462712,26
35.Suceava23718140,55
36.Teleorman1316091,86
37.Timiș52985982,46
38.Tulcea8120161,47
39.Vaslui15607270,85
40.Vâlcea15870221,85
41.Vrancea10266211,13
42.Mun. București1783123353,68
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1135*

-110
 TOTAL1.046.2641.542

Până astăzi, 27.394 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.04.2021 (10:00) – 25.04.2021 (10:00) au fost raportate 127 de decese (66 bărbați și 61 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava,  Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 45 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.312. Dintre acestea, 1.358 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.262.520 de  teste RT-PCR și 848.240 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 12.649 de teste RT-PCR (5.552 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.097 la cerere) și 4.930 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.348 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.395 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.779 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.