Coronavirus, situaţia luni

Până luni, 30 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 475.362 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

353.188 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.826 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba9957765,23
2.Arad11287965,33
3.Argeș138312665,18
4.Bacău130581102,83
5.Bihor140661284,44
6.Bistrița-Năsăud578633,45
7.Botoșani6140372,55
8.Brașov19048846,16
9.Brăila5695623,23
10.Buzău6572822,39
11.Caraș-Severin4823802,95
12.Călărași43951183,29
13.Cluj217211526,38
14.Constanța172313357,49
15.Covasna4194282,85
16.Dâmbovița11435663,64
17.Dolj122321153,05
18.Galați103911793,03
19.Giurgiu4098722,89
20.Gorj4348301,45
21.Harghita465981,47
22.Hunedoara8839753,94
23.Ialomița4689664,02
24.Iași201552433,22
25.Ilfov154201717,2
26.Maramureș8605642,81
27.Mehedinți3966312,85
28.Mureș12069723,9
29.Neamț9356322,01
30.Olt73931081,87
31.Prahova192591374,45
32.Satu Mare557714,15
33.Sălaj553453,22
34.Sibiu14062806,82
35.Suceava13095202,1
36.Teleorman5555262,57
37.Timiș190721054,58
38.Tulcea3711482,89
39.Vaslui7707292,2
40.Vâlcea8041302,89
41.Vrancea5469861,7
42.Mun. București675395226,29
43.Cazuri noi nealocate pe județe5282*-252
 TOTAL475.3623.826

Până astăzi, 11.331 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.11.2020 (10:00) – 30.11.2020 (10:00) au fost raportate 138 de decese (78 bărbați și 60 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț,  Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 43 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de peste 80 de ani.

131 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.261. Dintre acestea, 1.251 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.107.567 de teste. Dintre acestea, 9.785 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 7.039 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.747 la cerere.

Pe teritoriul României, 47.982 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.097 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.464 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 65 de persoane.