AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Cutremur politic în Israel: șeful de cabinet al premierului Netanyahu, arestat pentru scurgeri de informații clasificate

Autoritățile din Israel au anunțat duminică, 11 ianuarie, reținerea unui colaborator de rang înalt al premierului Benjamin Netanyahu.

Acesta este suspectat de obstrucționarea unei investigații ce vizează scurgerea unor documente secrete referitoare la conflictul cu gruparea Hamas, conform informațiilor transmise de AFP.

Ancheta se concentrează pe un document clasificat, atribuit fostului lider Hamas, Yahya Sinwar, care a ajuns în posesia publicației germane Bild în septembrie 2024. Divulgarea acestui text a avut loc prin eludarea cenzurii militare israeliene, într-un moment tensionat al războiului din Fâșia Gaza.

 

„Un înalt oficial din cadrul biroului prim-ministrului a fost reținut pentru interogatoriu (…) sub suspiciunea de obstrucționare a unei anchete”, a precizat poliția israeliană prin intermediul unui comunicat oficial, fără a dezvălui identitatea persoanei.

Surse din presa locală indică faptul că oficialul vizat este Tzachi Braverman, actualul șef de cabinet al lui Netanyahu și viitorul ambasador al Israelului în Marea Britanie. Acuzațiile la adresa sa au fost lansate de Eli Feldstein, un fost consilier al premierului, care susține că Braverman ar fi încercat să blocheze cercetările privind scurgerile de informații.

Feldstein a declarat pentru televiziunea publică Kan, la începutul lunii ianuarie, că șeful de cabinet i-ar fi sugerat să împiedice desfășurarea anchetei.

Conținutul documentului publicat de Bild indica faptul că Hamas nu ar fi dorit un armistițiu sau un schimb de ostatici după atacul din 7 octombrie 2023. Această scurgere de informații ar fi servit strategiei guvernamentale de a justifica continuarea presiunii militare în detrimentul negocierilor diplomatice.

În cadrul declarațiilor oferite postului Kan, Eli Feldstein a susținut că Benjamin Netanyahu ar fi avut cunoștință despre această scurgere de date, menită să influențeze opinia publică în sprijinul operațiunilor militare.

Duminică, forțele de ordine au efectuat percheziții la locuința lui Braverman. În paralel, Feldstein, care a fost deja pus sub acuzare și s-a aflat în detenție timp de mai multe săptămâni, a fost programat pentru o nouă rundă de audieri.

Cazul este corelat și cu scandalul „Qatargate”, în care Feldstein și alți apropiați ai premierului sunt bănuiți că ar fi fost cooptați de Qatar pentru a îmbunătăți imaginea acestui stat în Israel. Qatarul joacă un rol esențial de mediator în dialogul dintre Israel și Hamas, găzduind totodată liderii politici ai grupării islamiste.

Reacțiile politice nu au întârziat să apară:

  • Liderul opoziției, Yair Lapid, a solicitat blocarea numirii lui Braverman în funcția de ambasador la Londra, afirmând că este „inacceptabil” ca o persoană suspectată de „obstrucționarea unei anchete serioase de securitate” să dețină o astfel de poziție diplomatică.
  • În replică, ministrul de externe, Gideon Saar, a luat apărarea oficialului, catalogând investigația drept o „vânătoare de vrăjitoare”.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!