AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Diana Șoșoacă, acuzații dure despre cazul Epstein: „De ce până acum niciunul nu a fost pedepsit? Tăcerea este acceptare! Achiesare!”

Diana Iovanovici-Șoșoacă a participat recent la emisiunea realizată de Dan Diaconescu la OTV, unde a abordat subiectul controversat al cazului Epstein și lipsa de măsuri legale la nivel global. Aceasta a criticat dur pasivitatea autorităților și a societății civile în fața unor infracțiuni grave, precum abuzurile sexuale și pedofilia.

„Nimeni nu mai vorbește de cazul Epstein. Păi de ce până acum niciunul nu a fost pedepsit? De ce? De ce nu a fost arestat nimeni? Nici în Statele Unite, nici în România, nici în Franța, nici în Germania, nici în Australia, pe nicăieri. Și toți sunt implicați. De ce? De ce nimeni nu face nimic? Iar lumea tace. Chiar vi se pare normal? De ce? Că nu-i copilul vostru? Dar dacă ar fi fost copilul vostru, ferească Dumnezeu! Nu știu, mie mi se pare… cum să zic… prea mare tăcerea în cazuri de abuzuri sexuale, de pedofilie, de crime împotriva unui popor și a tuturor popoarelor lumii”, a spus Diana Iovanovici-Șoșoacă.

Europarlamentarul a explicat că, din perspectivă juridică, absența unei reacții echivalează cu acceptarea faptelor, invocând principii fundamentale din dreptul roman și francofon.

Ea a subliniat că această „achiesare” este vizibilă în viața de zi cu zi, oferind exemplul contractelor de închiriere care se prelungesc automat dacă nu este exprimată dorința de reziliere.

„Tăcerea înseamnă acceptare! În dreptul român, în dreptul francofon, în dreptul roman și în toate țările care provin din dreptul roman, tăcerea este acceptare! Achiesare! Nu ai spus că vrei să pleci din chirie? Se consideră refăcut contractul și prelungit automat, tacit, da? Despre ce vorbim? Lumea nu are educație juridică și se pare că lumea nu mai are nici educație familială”, a mai adăugat aceasta în cadrul intervenției televizate.

Diana Iovanovici-Șoșoacă a făcut apel și la valorile religioase și morale, susținând că familia și credința ar trebui să rămână repere esențiale pentru societate.

„Păi, familia e sfântă! Noi chiar așa nu ne mai raportăm la nimic sfânt? Nu mai există biserică, nu mai există Dumnezeu? Și nu biserica, ea, clădirea. Biserica este Hristos. Nu vă supărați!”, a precizat ea.

În finalul intervenției sale, aceasta a îndemnat publicul să își folosească vocea pentru a pune presiune pe liderii politici, afirmând că cei aflați la putere se tem de cetățenii informați și revoltați.

„Eu sunt siderată să văd oameni care acceptă că se întâmplă astăzi astfel de lucruri pe pământ. Nu veniți să-mi spuneți mie că: „Eu sunt prea mic, ce să fac?”. Vorbește! Gura ta pune presiune pe nenorociții ăștia de la putere. Din toată lumea, le este frică de oameni revoltați, le este frică de oameni conștienți, le este frică de oameni care să știe juridic, care să știe consecințele și care înțeleg enormitatea acestor acte”, a afirmat Diana Iovanovici-Șoșoacă la OTV.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!