AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Dosarul Ferma Băneasa se încheie cu ani grei de pușcărie. Paul de România e dat în urmărire internațională

Dosarul Ferma Băneasa se încheie fără a mai fi vreo șansă de atac, prin verdictul Înaltei Curți de Casație și Justuție. Protagoniștii acestui furt masiv din bunul public au primit pedepse după cum urmează: Remus Truică – 7 ani, Benjamin Steinmetz și Tal Silberstein – câte 5 ani, Paul al României – 3,4 ani, toate aceste pedepse fiind cu executare.Ziaristul Dan Andronic e singurul care a primit  o pedeapsă cu suspendare de 3 ani. Prințul Paul de România, cu o viață princiară controversată și contestat de Casa Regală a României, nu e de găsit și a fost dat în urmărire internațională. Nici cei doi israelieni nu sunt în țara unde s-a comis furtul și unde au fost condamnați, adică în România.
D. Dumitru, AMPress

 

ă:

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!