În sfârșit! Naționala României a învins, într-un meci amical, selecționata Chile

După evoluțiile catastrofale repetate din preliminariile Cupei Mondiale, Naționala de fotbal a României a jucat în sfârșit fotbal, frumos și ofensiv, o repriză, cea secundă, cu selecționata statului Chile, campioana Americii de Sud. Meciul, amical, s-a disputat marți seara la Cluj-Napoca. Rețeta cu care ne-au învățat tricolorii părea că se repetă, fiindcă destul de repede, oaspeții au ajuns la 2-0, prin golurile marcate în minutele 8 (Vargas) și 18 (Valencia). Stancu a reușit să reducă din ceea ce se anunța a fi o catastrofă, prin golul din lovitură liberă marcat în minutul 31. Cartonașul roșu primit de un atacant chilian, pentru lovirea fără minge a jucătorului român Andone, a dat aripi echipei noastre, de nerecunoscut în repriza secundă, când a marcat excelent prin Stanciu, în minutul 60 și Băluță, în minutul 83. Cele câteva noutăți încercate de selecționerul Daum, utilizând jucători din generația tânără, ca și avântul luat de unii dintre titulari, a făcut de nerecunoscut naționala României, care putea marca de mai multe ori (a ratat incredibil, din poziții singur cu portarul). Meciul a arătat că se poate, că o nouă națională ar putea fi construită, cu atenție, talent și migală. Nu se știe dacă germanul Christoph Daun va rămâne mai departe selecționer sau mai marii fotbalului românesc vor decide înlocuirea sa.