Iohannis: „Vom continua să sprijinim exporturile de cereale ucrainene”
Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, că România va continua să ajute Ucraina să-și vândă cerealele în alte țări. Reacția vine după ce Rusia s-a retras din acordul privind exportul acestor cereale prin porturile ucrainene de la Marea Neagră.
Declarațiile au fost făcute la sosirea la Summitul Uniunea Europeană – Comunitatea Statelor Latino-Americane şi Caraibiene (CELAC).
„În primul rând, e regretabil că acea iniţiativă, pentru care s-au implicat mulţi politicieni din toată lumea, pare a nu avea un viitor strălucit. Oricum, şi până acum jumătate din cerealele ucrainene s-au exportat prin rutele logistice româneşti, le-am adaptat, le-am îmbunătăţit şi vom continua în acest fel”, a declarat Iohannis, potrivit b1tv.ro.
Acesta a mai precizat că „e important şi bine să fim noi de partea Ucrainei şi să sprijinim aceste exporturi. Vom face acest lucru şi în continuare, pentru a preveni apariţia de sincope”.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






