AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Ion Iliescu, internat de urgență cu complicații cardio-respiratorii la Spitalul SRI

Ion Iliescu, fostul președinte al României, a fost internat de urgență luni, 9 iunie 2025, la Spitalul Clinic de Urgență Prof. Dr. Agrippa Ionescu din București, după ce a prezentat o stare generală alterată și complicații cardio-respiratorii.

Potrivit unui comunicat transmis de Serviciul Român de Informații și preluat de Mediafax, Ion Iliescu s-a prezentat la spital la propria solicitare pentru efectuarea unor investigații, acuzând anterior o simptomatologie respiratorie. „Pacientul s-a prezentat cu o stare generală alterată de o simptomatologie respiratorie debutată anterior. A fost internat, iar în prezent beneficiază de îngrijirile medicale de specialitate, în paralel cu procedurile de stabilire a diagnosticului”, se arată în comunicat.

Surse apropiate situației medicale, citate de Gândul, au precizat că fostul șef de stat, în vârstă de 95 de ani, a fost transportat de urgență la Spitalul SRI din Balotești, cunoscut și sub numele „Agrippa Ionescu”, unde a fost internat luni seara. În prezent, starea sa este stabilă.

Ultima apariție publică a lui Ion Iliescu a fost după alegerile prezidențiale, când acesta a transmis un mesaj de felicitare către Nicușor Dan pentru victoria obținută.

Este de menționat că în 2019, Ion Iliescu a mai fost internat pentru probleme cardiace, care au necesitat o intervenție chirurgicală pe cord.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!