Ion Iliescu, internat de urgență cu complicații cardio-respiratorii la Spitalul SRI
Ion Iliescu, fostul președinte al României, a fost internat de urgență luni, 9 iunie 2025, la Spitalul Clinic de Urgență Prof. Dr. Agrippa Ionescu din București, după ce a prezentat o stare generală alterată și complicații cardio-respiratorii.
Potrivit unui comunicat transmis de Serviciul Român de Informații și preluat de Mediafax, Ion Iliescu s-a prezentat la spital la propria solicitare pentru efectuarea unor investigații, acuzând anterior o simptomatologie respiratorie. „Pacientul s-a prezentat cu o stare generală alterată de o simptomatologie respiratorie debutată anterior. A fost internat, iar în prezent beneficiază de îngrijirile medicale de specialitate, în paralel cu procedurile de stabilire a diagnosticului”, se arată în comunicat.
Surse apropiate situației medicale, citate de Gândul, au precizat că fostul șef de stat, în vârstă de 95 de ani, a fost transportat de urgență la Spitalul SRI din Balotești, cunoscut și sub numele „Agrippa Ionescu”, unde a fost internat luni seara. În prezent, starea sa este stabilă.
Ultima apariție publică a lui Ion Iliescu a fost după alegerile prezidențiale, când acesta a transmis un mesaj de felicitare către Nicușor Dan pentru victoria obținută.
Este de menționat că în 2019, Ion Iliescu a mai fost internat pentru probleme cardiace, care au necesitat o intervenție chirurgicală pe cord.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






