• Prima
  • Liga Națiunilor: România învinge, în sfârșit, acasă, cu 3-0, Lituania

Liga Națiunilor: România învinge, în sfârșit, acasă, cu 3-0, Lituania

rom lit 1

România a învins  pe teren propriu, în Liga Naţiunilor, 3-0, Lituania. A fost un meci în care naționala noastră a zburdat cu un adversar în sfârșit sub clasa pe care o aveau forbaliștii români cândva.  Naționala condusă de Contra a obținut prima victorie acasă din acest turneu prin golurile marcate de  George Puşcaş în minutul 7 (a înscris primul său gol, din pasa lui Alex Chipciu), Keşeru dublează avantajul echipei noastre, cu o execuţie simplă, din apropiere în minutul 47  și  Stanciu în minutul 65, din lovitură liberă, care pecetluiește soarta unei partide jucate din păcate fără spectatori, la Ploiești, în urma sancționarii noastre de UEFA.

România a  urcat pe locul 2 în grupă, înaintea ultimei etape, când va juca împotriva Muntenegrului, la Podgorica. Lider al grupei este în continuare Serbia.