România – Danemarca, 1-1, meci onorabil într-o campanie de calificare rușinoasă

România încheie, la Copenhaga, o campanie de calificare pentru Cupa Mondială de Fotbal din 2018, ratându-și din vreme orice șansă, prin meciuri anoste, fără vlagă. Naționalele de fotbal ale României și Danemarcei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică, pe stadionul Parken din Copenhaga, în ultimul lor meci din Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale din 2018. Ai nostri au jucat bine, cu toate că în minutul 63 au rămas, prin eliminarea lui Ganea, în zece oameni. Danezii n-au strălucit. Golul lor a venit din lovitură de la 11 metri, în minutul 60, gol marcat de Eriksen. Naționala României egalează în urma unei faze ofensive prin Deac, în minutul 88. Selecționerul Cosmin Contra, după două meciuri la cârma Naționalei, pare a aduce un suflu nou echipei.