Bilanț coronavirus, duminică. Numărul cazurilor de infectare, în scădere. La fel și al deceselor

Până duminică, 3 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 640.429 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

574.897 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.034 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12337181,67
2.Arad14115261,35
3.Argeș18669141,61
4.Bacău16474311,27
5.Bihor17826191,61
6.Bistrița-Năsăud7444491,47
7.Botoșani8323321,44
8.Brașov25480642,48
9.Brăila8322432,17
10.Buzău8317200,94
11.Caraș-Severin6470441,6
12.Călărași6363121,39
13.Cluj300611642,95
14.Constanța264781412,73
15.Covasna505150,82
16.Dâmbovița148501291,59
17.Dolj15345251,3
18.Galați16162941,87
19.Giurgiu6373321,77
20.Gorj5091130,56
21.Harghita534070,4
22.Hunedoara1174121,46
23.Ialomița6851461,76
24.Iași275541171,18
25.Ilfov243941064,28
26.Maramureș1077381,51
27.Mehedinți5044201,17
28.Mureș15172641,36
29.Neamț11121570,96
30.Olt9510260,68
31.Prahova24073161,28
32.Satu Mare7066330,99
33.Sălaj6256111,01
34.Sibiu17108551,41
35.Suceava15858661,2
36.Teleorman7783262,00
37.Timiș262661623,04
38.Tulcea5441231,59
39.Vaslui10479501,62
40.Vâlcea9940331,31
41.Vrancea7131200,58
42.Mun. București1021725893,41
43.Cazuri noi nealocate pe județe3805*522
 TOTAL640.4293.034

Până astăzi, 15.979 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.01.2021 (10:00) – 03.01.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (35 bărbați și 25 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Giurgiu, Iași, Maramureș, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de peste 80 de ani.

59 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.868. Dintre acestea, 1.119 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.827.673 de teste. Dintre acestea, 9.829 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.220 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.609 la cerere.

Pe teritoriul României, 31.026 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.876 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 45.554 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

AMPress