Bilanţ coronavirus. România a depăşit 20.000 de decese

Până marţi, pe teritoriul României, au fost confirmate 784.711 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

728.252 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.382 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15225742,05
2.Arad16918721,37
3.Argeș20926410,57
4.Bacău19983451,09
5.Bihor20992760,79
6.Bistrița-Năsăud8660330,75
7.Botoșani10762521,12
8.Brașov313231442,51
9.Brăila9671180,6
10.Buzău9430240,6
11.Caraș-Severin8207220,88
12.Călărași7537140,7
13.Cluj389881282,41
14.Constanța31559841,26
15.Covasna5860190,68
16.Dâmbovița175311011,08
17.Dolj19031351,48
18.Galați20031670,94
19.Giurgiu7663210,83
20.Gorj6610551,48
21.Harghita6134280,57
22.Hunedoara15213931,98
23.Ialomița8113290,8
24.Iași33117830,77
25.Ilfov30681792,36
26.Maramureș163331693,04
27.Mehedinți5933190,73
28.Mureș17740130,89
29.Neamț13710460,94
30.Olt11187260,75
31.Prahova27042290,66
32.Satu Mare9560941,69
33.Sălaj7791281,52
34.Sibiu19689561,51
35.Suceava20650811,21
36.Teleorman9685261,11
37.Timiș374072874,1
38.Tulcea6344220,64
39.Vaslui12796390,9
40.Vâlcea11655440,97
41.Vrancea8113270,44
42.Mun. București1269183362,32
43.Cazuri noi nealocate pe județe1993*603
 TOTAL784.7113.382

Până astăzi, 20.013 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.02.2021 (10:00) – 23.02.2021 (10:00) au fost raportate 119 decese (68 bărbați și 51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 41 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

118 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.463. Dintre acestea, 978 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.904.761 de teste RT-PCR și 262.823 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.599 de teste RT-PCR (15.082 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.517 la cerere) și 9.381 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.666 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.623 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.814 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

AMPress