Coronavirus, situația joi. Peste 5.000 de cazuri noi de infectare

Până joi, 11 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 845.352 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

774.277 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.236 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba163731012,42
2.Arad181931171,96
3.Argeș21802871,08
4.Bacău21141841,18
5.Bihor223801051,84
6.Bistrița-Năsăud9165481,22
7.Botoșani11447431,25
8.Brașov341842973,34
9.Brăila10223771,24
10.Buzău9869320,71
11.Caraș-Severin8664411,11
12.Călărași7916451,02
13.Cluj425872163,25
14.Constanța336952702,27
15.Covasna6167130,99
16.Dâmbovița18650891,77
17.Dolj207991251,76
18.Galați21289801,47
19.Giurgiu8377572,03
20.Gorj7547502,06
21.Harghita6467300,76
22.Hunedoara16823902,62
23.Ialomița8539391,17
24.Iași349541461,43
25.Ilfov331551343,67
26.Maramureș17987982,33
27.Mehedinți6367281,25
28.Mureș18528481,03
29.Neamț14759911,41
30.Olt11835571,07
31.Prahova279881120,93
32.Satu Mare10540481,94
33.Sălaj8616892,63
34.Sibiu209561011,99
35.Suceava21690620,95
36.Teleorman10393641,49
37.Timiș426443965,22
38.Tulcea6652131,00
39.Vaslui13545611,12
40.Vâlcea12665891,96
41.Vrancea8625330,98
42.Mun. București13706211023,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe4094*328
 TOTAL845.3525.236

Până astăzi, 21.252 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.03.2021 (10:00) – 11.03.2021 (10:00) au fost raportate 96 de decese (47 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.425. Dintre acestea, 1.171 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.258.854 de teste RT-PCR și 390.803 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.454 de teste RT-PCR (17.822 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.632 la cerere) și 9.801 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 49.670 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.004  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.554 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 de persoane.