Coronavirus, situația duminică. Numărul pacienților internați la ATI a depășit 1.500

Până duminică, 11 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.006.167 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

906.659 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.302 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19418463,75
2.Arad21893903,69
3.Argeș25170982,63
4.Bacău24458702,13
5.Bihor265901183,33
6.Bistrița-Năsăud10893492,46
7.Botoșani13318281,85
8.Brașov410811954,53
9.Brăila12244352,74
10.Buzău11520301,85
11.Caraș-Severin10086592,18
12.Călărași9356372,09
13.Cluj52583896,12
14.Constanța403201343,91
15.Covasna75781542,94
16.Dâmbovița21438422,36
17.Dolj249481022,63
18.Galați255241093,24
19.Giurgiu10332642,98
20.Gorj8876141,20
21.Harghita7396211,36
22.Hunedoara21260864,19
23.Ialomița10082372,73
24.Iași401841252,34
25.Ilfov422312047,67
26.Maramureș19729261,22
27.Mehedinți7647172,13
28.Mureș217331212,71
29.Neamț17343262,03
30.Olt13578441,97
31.Prahova319431472,67
32.Satu Mare12281231,78
33.Sălaj10171312,59
34.Sibiu24426813,29
35.Suceava23351280,92
36.Teleorman12514303,01
37.Timiș512871564,39
38.Tulcea7803232,38
39.Vaslui15195401,51
40.Vâlcea15202483,01
41.Vrancea9826181,54
42.Mun. București1705066786,35
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

2853*

-271
 TOTAL1.006.1673.302

Până astăzi, 25.135 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.04.2021 (10:00) – 11.04.2021 (10:00) au fost raportate 129 de decese (70 bărbați și 59 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iași,  Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș,  Vaslui, Vâlcea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 32 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 43 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani.

121 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.500. Dintre acestea, 1.531 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.978.229 de teste RT-PCR și 709.625 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.964 de teste RT-PCR (7.395 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.569 la cerere) și 5.743 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 607 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 11 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 62.273 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.033 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.715 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 de persoane.

AMPress