Bilanț coronavirus: Aproape 20.000 de cazuri noi

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.685 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 7.603 mai mult decât în ziua anterioară. 1.740 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.9022067,47
2.Arad47.9813867,32
3.Argeș50.4882575,09
4.Bacău48.5125126,82
5.Bihor60.63267410,72
6.Bistrița-Năsăud23.1333018,37
7.Botoșani27.2283047,09
8.Brașov77.13556910,87
9.Brăila24.2331122,16
10.Buzău26.8341553,90
11.Caraș-Severin21.1891514,25
12.Călărași18.9841052,78
13.Cluj105.17984516,38
14.Constanța80.1129889,25
15.Covasna14.149392,77
16.Dâmbovița39.7422863,86
17.Dolj48.9842933,77
18.Galați48.1071914,39
19.Giurgiu21.165553,14
20.Gorj16.318522,14
21.Harghita16.9751276,19
22.Hunedoara40.7143027,14
23.Ialomița20.7561062,81
24.Iași80.7474665,94
25.Ilfov85.11248211,58
26.Maramureș38.62434410,16
27.Mehedinți16.521581,67
28.Mureș44.5473185,11
29.Neamț36.5722366,72
30.Olt27.522942,10
31.Prahova68.9043454,38
32.Satu Mare25.3862298,46
33.Sălaj20.5442238,13
34.Sibiu49.0273678,79
35.Suceava48.6403999,17
36.Teleorman26.2171182,28
37.Timiș103.671121814,93
38.Tulcea15.7472215,97
39.Vaslui28.9241242,72
40.Vâlcea28.8662514,18
41.Vrancea19.755793,56
42.Mun. București345.406252311,03
43.Din străinătate**3.77815
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

17.934*

4559
 TOTAL2.048.89619.685
Distribuie prietenilor

În total, până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.048.896 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 33.637 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.827.324 de pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 59.632 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2022 (10:00) – 25.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese (27 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Cluj, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava,Teleorman, Timiș, Vaslui și Vâlcea.

Dintre cele 44 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 44 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.094, cu 724 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 650 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 650 de pacienți internați la ATI, 560 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 643 sunt minori, 636 fiind internați în secții, cu 23 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.615.645 de teste RT-PCR și 6.974.300 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.524 de teste RT-PCR (10.828 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.696 la cerere) și 41.539 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 123.695 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 85.839 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane. 

AMPress