A murit solista trupei Roxette
Artista suedeză Marie Fredriksson, solista trupei Roxette, a murit luni, la vârsta de 61 de ani, în urma unei boli necruţătoare.
Marie Fredriksson a înființat trupa Roxette alături de Per Gessle, în anul 1986.
Trupa Roxette a devenit faimoasă cu piese precum „It must have been love”, „Joyride”, „Listen to your heart” și „The Look”.
„Anunțăm cu mare tristețe că una dintre cele mai importante și iubite artiste ale noastre a murit. Marie Fredriksson a murit în dimineața zilei de 9 decembrie în urma bolii cu care se lupta”, a transmis familia prin intermediul unui comunicat, conform publicației Mirror.
Marie Fredriksson, diagnosticată cu o tumoare pe creier
În 2002, Marie Fredriksson a fost diagnosticată cu tumoare pe creier, care s-a dovedit a fi malignă. A fost operată şi a îndurat luni de zile de chimioterapie şi radioterapie, pierzându-şi în cele din urmă capacitatea de a citi şi număra, vederea i-a fost afectată, precum şi o serie de mişcări ale părţii drepte a corpului, relatează Agerpres.
Sursa – stirileprotv.ro
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






