Bilanț coronavirus. Crește numărul pacienților internați la ATI

Până duminică, 7 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 828.283 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

*Numărul persoanelor declarate vindecate va fi transmis ulterior întrucât aceste date sunt indisponibile la acest moment din cauza unor lucrări la platforma de centralizare a datelor.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.288 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Distribuie prietenilor
Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba16024422,31
2.Arad17895482,19
3.Argeș21547641,01
4.Bacău20876721,24
5.Bihor21977931,71
6.Bistrița-Năsăud9031271,18
7.Botoșani11262311,26
8.Brașov334321633,35
9.Brăila10035111,07
10.Buzău9742150,74
11.Caraș-Severin8538261,09
12.Călărași7799440,86
13.Cluj417381893,54
14.Constanța32917811,89
15.Covasna606800,91
16.Dâmbovița18284451,67
17.Dolj203401011,81
18.Galați2088711,33
19.Giurgiu8186631,95
20.Gorj7321572,10
21.Harghita6378210,82
22.Hunedoara16419542,88
23.Ialomița8412151,14
24.Iași344841021,46
25.Ilfov325171663,76
26.Maramureș17604582,77
27.Mehedinți6241191,16
28.Mureș18303420,99
29.Neamț14498811,43
30.Olt11686561,18
31.Prahova27711610,86
32.Satu Mare10290392,09
33.Sălaj8388512,52
34.Sibiu20573251,95
35.Suceava21448531,10
36.Teleorman10193351,42
37.Timiș413593265,60
38.Tulcea6568111,02
39.Vaslui13324441,09
40.Vâlcea123841041,93
41.Vrancea8474100,96
42.Mun. București1340226643,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe3108*78
 TOTAL828.2833.288

Până astăzi, 20.900 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.03.2021 (10:00) – 07.03.2021 (10:00) au fost raportate 46 de decese (19 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Călărași, Cluj, Constanța, Hunedoara,  Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 18 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 decese la categoria de peste 80 de ani.

45 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.560. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.172.074 de teste RT-PCR și 356.196 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.079 de teste RT-PCR (7.378 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.701 la cerere) și 5.096 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 47.069 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.771 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.503 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 114 persoane. 

AMPress