Bilanţ coronavirus, miercuri. România înregistrează peste 18.000 de decese

Până miercuri, pe teritoriul României, au fost confirmate 718.612 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

662.400 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13621541,48
2.Arad15520421,16
3.Argeș20097480,78
4.Bacău18447481,24
5.Bihor19836761,51
6.Bistrița-Năsăud8144351,00
7.Botoșani9637541,53
8.Brașov283631672,15
9.Brăila9242291,00
10.Buzău8903150,48
11.Caraș-Severin7553391,51
12.Călărași7074570,87
13.Cluj349841982,71
14.Constanța296231381,74
15.Covasna5496210,71
16.Dâmbovița16363481,08
17.Dolj17186691,15
18.Galați18595931,49
19.Giurgiu720871,12
20.Gorj5638240,77
21.Harghita5757280,63
22.Hunedoara133521031,29
23.Ialomița7559420,95
24.Iași308581070,63
25.Ilfov28095792,7
26.Maramureș131921432,57
27.Mehedinți5515210,81
28.Mureș16496761,02
29.Neamț12502671,23
30.Olt10453320,52
31.Prahova25808860,91
32.Satu Mare8204471,69
33.Sălaj7064531,9
34.Sibiu18342481,13
35.Suceava184431281,84
36.Teleorman8847501,23
37.Timiș316312453,36
38.Tulcea6023200,85
39.Vaslui11857661,13
40.Vâlcea10922231,2
41.Vrancea7679180,53
42.Mun. București1166183762,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe1865*54
 TOTAL718.6123.174

Până astăzi, 18.015 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.01.2021 (10:00) – 27.01.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (46 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

72 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.839. Dintre acestea, 1.025 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.354.600  teste RT-PCR și 95.533 de  teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.604 de teste RT-PCR (17.096 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.508 la cerere) și 7.523 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 88 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 27 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 42.806 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.567 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.634 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 150 de persoane.

AMPress