Copilul de opt ani, în stare gravă. El e primul caz în România cu o boală rară, asimilată Covidului
Un băiat în vârstă de opt ani din Buzău, infectat cu coronavirus, este internat în stare gravă în Secția de Terapie Intensivă a Spitalului Gomoiu din București. Este primul copil din România aflat în stare gravă, după ce s-a infectat cu acest virus, și primul diagnosticat cu Sindromul Kawasaki.
Potrivit medicilor din spital, starea lui este stabilă, dar plămânii copilului sunt foarte afectați.
Copilul a fost diagnosticat cu Sindromul Kawasaki, o afecțiune asociată copiilor infectați cu coronavirus, potrivit Mediafax.
Ambii părinți au coronavirus.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






