Coronavirus, situația în ultima zi a anului

Până joi, 31 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 632.263 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

560.793 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.322 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12247581,85
2.Arad13984321,42
3.Argeș185701221,93
4.Bacău162991191,41
5.Bihor176891121,95
6.Bistrița-Năsăud7335501,56
7.Botoșani8220501,57
8.Brașov251961693,05
9.Brăila8224742,63
10.Buzău8234441,07
11.Caraș-Severin6380691,79
12.Călărași6275421,56
13.Cluj296993173,33
14.Constanța261252213,03
15.Covasna5022210,89
16.Dâmbovița14648571,67
17.Dolj151261061,3
18.Galați158801432,35
19.Giurgiu6298741,89
20.Gorj5051180,58
21.Harghita5316120,39
22.Hunedoara11590431,65
23.Ialomița6740432,2
24.Iași271231841,07
25.Ilfov238592574,68
26.Maramureș10602761,56
27.Mehedinți4993251,32
28.Mureș15030821,41
29.Neamț10944250,93
30.Olt9409720,78
31.Prahova239241101,59
32.Satu Mare6994491,07
33.Sălaj6174270,92
34.Sibiu16930901,61
35.Suceava15676831,27
36.Teleorman7674892,17
37.Timiș259162343,42
38.Tulcea5350231,73
39.Vaslui103351111,88
40.Vâlcea9789501,51
41.Vrancea7094200,82
42.Mun. București10105411784,1
43.Cazuri noi nealocate pe județe3245*-459
 TOTAL632.2634.322

Până astăzi, 15.767 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.12.2020 (10:00) – 31.12.2020 (10:00) au fost raportate 171 de decese (100 bărbați și 71 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 40 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

166 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 4 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.124. Dintre acestea, 1.130 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.797.449 de  teste. Dintre acestea, 21.528 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 15.313 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.215 la cerere.

Pe teritoriul României, 32.581 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.099 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.113 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 54 de persoane.

AMPress