AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Diana Iovanovici-Șoșoacă: „Doamnelor și domnilor profesori, ați creat și aveți în politică, la conducere, după chipul și asemănarea voastră”

 

Diana Iovanovici-Șoșoacă, europarlamentar și președinte al partidului S.O.S. România, a lansat o serie de critici dure la adresa sistemului de învățământ, reclamând inechitățile dintre elevi în funcție de statutul social. Aceasta a susținut că notele sunt acordate preferențial: „Câte inechități în școală! Dacă-i copilul cuiva, îi dăm nota 10. Ăluilalt, că-i sărac, îi dăm 5.”

Liderul politic a avertizat asupra consecințelor pe termen lung ale analfabetismului funcțional, susținând că această problemă va genera un cerc vicios în societate. Șoșoacă a afirmat că lipsa de educație poate duce la comportamente violente sau la creșterea infracționalității, ceea ce ar putea pune în pericol inclusiv veniturile cadrelor didactice: „Poate o să fure, și n-o să mai aibă cine să vă plătească salariile astea nesimțite.”

În viziunea europarlamentarului, calitatea actualei clase politice este o reflectare directă a activității profesorilor din ultimele decenii. „Și dacă vă întrebați de ce e politica atât de proastă în România, doamnelor și domnilor profesori atât de mici, ați creat și aveți în politică, la conducere, după chipul și asemănarea voastră”, a declarat Diana Iovanovici-Șoșoacă, precizând că procesul de degradare ar fi început în jurul anului 2000.

Diana Iovanovici-Șoșoacă a acuzat cadrele didactice de o lipsă de implicare culturală și a cerut revenirea la modele pedagogice clasice pentru a forma lideri cu principii solide. Aceasta a invocat figura literară – „Domnul Trandafir”, susținând că doar prin astfel de dascăli se pot forma politicieni care să respecte istoria, suveranitatea și independența țării.

Totodată, președintele S.O.S. România a transmis un mesaj tranșant privind etica profesională și competențele lingvistice, cerând eliminarea beneficiilor necuvenite: „Lăsați șpaga, lăsați cadourile, mișcați-vă la muncă, puneți mâna pe carte, voi, în primul rând, și învățați să vorbiți corect limba română.” Ea a propus, de asemenea, reintroducerea studiului gramaticii în ciclul liceal: „Militați pentru introducerea gramaticii în liceu, că nici voi n-o mai știți”.

Un alt punct important al declarației a vizat importanța educației fizice, Șoșoacă oferindu-i ca exemple de caractere puternice pe Gheorghe Hagi și Nadia Comăneci. „Uitați-vă la Hagi! Hagi a avut profesori puternici, cu caracter, altfel nu era așa. A avut părinți puternici, cu caracter. Când o să fiți ca acești oameni, ca Nadia Comăneci, Hagi, atunci o să fiți ca Avram Iancu, atunci o să înțelegeți ce înseamnă să fii român și punctum”, a spus liderul partidului S.O.S. România.

Europarlamentarul a criticat părinții care solicită scutiri medicale pentru copii, subliniind că sportul este esențial pentru disciplină și dezvoltarea spiritului de echipă: „Lăsați-i să învețe spiritul de echipă, lăsați-i să-și cunoască limitele și să-și depășească limitele. Lăsați-i să aibă o cauză, un țel!”

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!