Franța câștigă titlul mondial. Croația câștigă o uriașă simpatie

Tânăra națională de fotbal a Franței câștigă titlul mondial, după victoria cu 4-2 în fața Crației. Meci frumos, cu numeroase goluri, cu un început ghinionist pentru croați (autogol) și o revenire spectaculoasă. Croații păreau mai stăpâni pe joc, iar prima repriză a fost a lor. Cea de a două repriză a adus un plus de vigoare în bocancul francezilor iar croații, obosiți de jocurile cu prelungiri, au dat semne de oboseală. Scorul a evoluat până la acest incredibil 4-2. Franța își merită titlul mondial, iar câțiva dintre jucătorii săi au suit deja în galeria marilor fotbaliști ai lumii. Croația a pierdut finala, nu și simpatia microbiștilor de pretutindeni care au salutat cu entuziasm suirea pe locul doi în lume a naționalei acestei țări mici, cu 4,5 milioane de locuitori, dar cu un forbal cum rar se vede. Rusia s-a achitat impecabil de organizarea acestei ediții a Cupei Mondiale, iar spectacolul final a fost o feerie.