AM Press Logo
Muzeul Pietrei

Legea unirii cu Moldova, depusă de Diana Șoșoacă, a trecut de Camera Deputaților: „I-ai îndeplinit visul lui Vadim!”

Propunerea legislativă inițiată de Diana Iovanovici-Șoșoacă, europarlamentar și președinte al partidului S.O.S. România, care vizează unirea României cu Moldova, a fost adoptată tacit de Camera Deputaților. Proiectul urmărește modificarea frontierelor actuale prin utilizarea canalelor diplomatice și a trecut de prima etapă parlamentară fără a fi supus unui vot efectiv.

Conform normelor legislative, Camera Deputaților, în calitate de prim forum sesizat, are la dispoziție un termen de 45 de zile pentru a dezbate și a vota proiectele de lege. În situația inițiativei depuse de S.O.S. România, acest interval a expirat fără ca deputații să se pronunțe, ceea ce a dus la aplicarea automată a mecanismului adoptării tacite.

Confirmarea oficială a acestui parcurs a venit din partea Nataliei Intotero (PSD), care a prezidat ședința respectivă.

„Propunere legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, Pl-x 305 din 2026, termenul pentru dezbatere și vot final fiind depășit, propunerea legislativă se consideră adoptată”, a anunțat aceasta în plenul Camerei Deputaților.

Diana Iovanovici-Șoșoacă a discutat despre această evoluție miercuri seară, în cadrul unei intervenții la emisiunea moderată de Dan Diaconescu la OTV. Liderul politic a subliniat semnificația personală și istorică a momentului, făcând referire la familia sa și la figuri politice din trecut.

Referitor la vestea adoptării, Diana Iovanovici-Șoșoacă a declarat: „Când mi-au spus deputații că a trecut Legea, credeți-mă că m-a pufnit plânsul. Mi-aduc aminte de bunicul meu, de străbunica mea, care-mi povesteau lucrurile acestea. Îmi aduc aminte de Vadim Tudor, pe care eu îl știu de când aveam trei-patru ani.”

Aceasta a relatat și o discuție avută cu mama sa: „Chiar astăzi, când a venit mama să mă vadă, mi-a zis: ”Doamne, toată lumea vuiește de proiectul tău! I-ai îndeplinit visul lui Vadim!”.

„Chiar și dacă va cădea la Senat acest proiect, rămâne în istorie că totuși, Camera Deputaților nu și-a mânjit mâinile de trădare, din nou. Pentru că România trebuie să redevină ce-a fost, România Mare!”, a mai afirmat președintele S.O.S. România, în cadrul emisiunii.

În argumentația sa, europarlamentarul a invocat sacrificiile umane din istorie: „Pentru că au murit milioane de soldați, au rămas sute de mii de familii fără tați, fără frați, fără copii, pentru a putea face întregirea neamului românesc. Nu se poate în momentul acesta să gândești urât despre unirea cu Moldova, mai ales că asta înseamnă și scăparea lor, și scăparea noastră, și înseamnă rămânerea întreagă a României.”

Diana Iovanovici-Șoșoacă a avertizat asupra presiunilor externe asupra teritoriului național: „Vă spun, toți trag de ea, trag de Transilvania, trag de Dobrogea, trag de tot ce se poate, inclusiv de Moldova noastră, nu Republică. Iar dacă-și închipuie cineva că Rusia cu America nu hotărăsc soarta lumii, se înșală amarnic.”

„Am depus acest proiect să salvăm integritatea teritorială a întregii Românii. Cum vi se pare că acest proiect de lege a trecut tacit? Camera Deputaților nu și-a asumat un vot împotriva unui proiect de unire, și au trimis totul pe Senat. Senat din care am făcut și eu parte. Dar cum vi se pare că legea a fost aprobată tacit în Camera Deputaților, exact în ziua de 24 iunie, când se sărbătorește Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, când se sărbătorește cea mai importantă zi tradițională a României – Sânzienele, zânele bune care aduc veștile cele mai bune, care aduc iubire, prietenie, unitate!”, a concluzionat aceasta.

Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]

© 1991- 2024 Agenția de Presă A.M. Press. Toate drepturile rezervate!