Ludovic Orban: În 2020 nu vom introduce nici o taxă, nici taxă de prima înmatriculare
Premierul Ludovic Orban a declarat vineri că anul viitor nu va introduce nici o taxă nouă, nici taxa de primă înmatriculare despre care vorbise cu câteva zile în urmă. Întrebat despre deficitul bugetar, Orban a spus că acesta ”va depăși cu siguranță 3% în acest an, dar nu înseamnă că trebuie să ne panicăm”.
”Se mai îndoiește cineva că deficitul va depăși 3%? Vom discuta la Comisia Europeană, vom explica ce plan de redresare avem, am convingerea că vor înțelege situația. Relația pe care o avem cu președintele noii Comisii Europene e una de încredere, vom colabora, astfel încât România să aibă parte de un tratament corect”, a mai spus Orban la ieșirea de la discuțiile cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.
Mai mult pe
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






