Nicuşor Dan surprinde la summitul NATO: Poziţie privilegiată printre liderii mondiali
Foto – X
Preşedintele României, Nicuşor Dan, a avut o prezenţă remarcată la summitul NATO care a debutat marţi seara la Haga, în cadrul unui dineu oficial găzduit de regele Ţărilor de Jos, Willem-Alexander.
În fotografia de grup realizată pe treptele Palatului Huis ten Bosch, Nicuşor Dan a ocupat o poziţie privilegiată, stând în rândul al doilea, alături de personalităţi importante precum secretarul general al NATO, Mark Rutte, fiind astfel aproape de liderii mondiali prezenţi la eveniment.
Imaginea de familie a summitului a fost realizată în faţa reşedinţei oficiale a regelui olandez şi a reginei Maxima. Pe rândul din faţă s-au aflat preşedintele SUA, Donald Trump, şi suveranii olandezi, iar în spatele acestora, în rândul al doilea, s-a aflat Nicuşor Dan, cu Mark Rutte în stânga sa. În apropiere, regele Willem-Alexander a ocupat poziţia din stânga preşedintelui Trump, în timp ce în dreapta liderului american se afla preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, cu care Donald Trump a schimbat o strângere cordială de mână.
Pe durata şedinţei foto, atmosfera a fost relaxată, Nicuşor Dan şi regele olandez surâzând, iar Mark Rutte făcând mici comentarii. Donald Trump a zâmbit larg pentru fotografia oficială, contribuind la tonul prietenos al momentului.
Discuţii informale după fotografia de grup
După încheierea sesiunii foto, preşedintele Trump s-a întors spre Mark Rutte, făcându-i un semn prietenos, în timp ce regina Maxima dialoga zâmbitoare cu preşedintele francez Emmanuel Macron, aflat lângă ea. În acelaşi timp, regele Willem-Alexander a purtat o scurtă conversaţie cu Nicuşor Dan, în prezenţa lui Donald Trump, care a intervenit cu un gest prietenos, bătându-l uşor pe braţ pe suveranul olandez şi făcând un comentariu succint.
Discuţia dintre regele Olandei şi preşedintele României a continuat, în timp ce Donald Trump, împreună cu regina Maxima, a urcat treptat scările în spatele lor.
Poziţionarea liderilor la fotografia oficială şi programul summitului
De remarcat este faptul că premierul Ungariei, Viktor Orban, considerat un apropiat al lui Donald Trump, a fost aşezat pe rândul din spate, lângă premierul Albaniei, aceasta fiind în conformitate cu protocolul care poziţionează preşedinţii în faţă, iar premierii în spatele lor. Printre liderii europeni, preşedinţii Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, şi al Portugaliei, Antonio Costa, precum şi preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, au fost poziţionaţi tot pe rândul al doilea, alături de Nicuşor Dan.
Summitul NATO de la Haga va continua miercuri cu o sesiune de lucru dedicată principalului subiect al reuniunii: creşterea cheltuielilor pentru apărare de către statele membre.
Disclaimer: Informațiile prezentate în acest articol sunt preluate din surse publice iar la redactarea textului s-a utilizat inteligența artificială. În cazul în care sesizați erori sau neconcordanțe, vă rugăm să ne scrieți la [email protected]






