România încheie fără glorie primul său meci din CM 2018. 1-1 cu Muntenegru

Ca toate meciurile cu echipe din fosta Iugoslavie și cel cu Muntenegru a găsit fotbaliștii români neputincioși în a-și valorifica măcar superioritatea terenului, jucând la Cluj Napoca. Prima mare ocazie o au muntenegrenii care puteau deschide scorul din primele minute. Repriza secundă aduce mai multe lovituri de corner (8 până în minutul 70) pentru români dar ele nu-s valorificate. După introducerea lui Torje în teren, în minutul 76, selecționerul german Daum face a doua schimbare și îl introduce în teren pe Adi Popa în locul lui Bicfalvi.

Selecționerul muntenegrean, sârb, face și el o nouă schimbare cu zece minute înainte de finalul meciului. Echipele par împăcate cu gândul că meciul merge spre un scor alb, oaspeții mulțumiți, gazdele fără a arăta mari eforturi de a corecta un meci echivalat cu o înfrângere. Iată însă că în minutul 84, Adi Popa reușește, la o pasă a lui Stanciu, să scuture plasa muntenegreană. E 1-0 pentru România.Două minute mai târziu,însă, naționala micii țări din Balcani (700 000 de locuitori), la o lovitură liberă executată de la 20 de metri de poarta noastră, egalează prin golul marcat cu capul de Iogevici. Mai sunt trei minute până la finalul meciului și scorul e 1-1. Arbitrul anunță o prelungire cu 5 minute care par a da speranțe în tribune. Iese Stancu, intră Cheșeru, dar șutează la poarta noastră… muntenegrenii. Torje încearcă și el un șut care nu e pe poartă și pare mai degrabă o încercare de centrare. Vine însă o minune. Într-o fază de atac, Cheșeru e lovit la cap de un adversar în careu și arbitrul englez acordă în ultimul minut al prelungirilor lovitură de la 11 metri. Nicușor Stanciu e ales să execute. Șutul lui este janic însă, peste poartă. Iluzia s-a spulberat. Meciul se încheie la egalitate, iar România pierde două punte pe care le avea în piciorul atacantului, dar și în picioarele celorlalți jucători care n-au mâncat jeratic, așa cum speram.